По време на тийнейджърските години, когато децата прекарват все по-малко време с нас, е по-важно от всякога да имаме пълноценна връзка с тях. Това е “специалното време”, което е различно от обичайните часове у дома. За съжаление има няколко условия, които правят специалното време трудно за осъществяване: пълен график, предпочитанията на тийнейджърите да бъдат с приятелите си, както и времето, прекарано в спорове и разногласия. В този период, трябва да се постараем и да намерим начин да прекарваме “специално време” заедно. Предлагаме примерни идеи и модели на поведение, които могат да ви вдъхновят за различни дейности и да постигнат подобряване на отношенията с вашето дете.
- Слушайте, без да осъждате
- Потвърждавайте чувствата им
- Планувайте заедно и направете пътешествие
- Планувайте заедно и направете еднодневно пътуване
- Разхождайте се в парка заедно
- Участвайте в дейности, планирани от тийнейджъра
- Гледайте заедно предавания, които са им интересни
- Интересувайте се от музиката, която харесват и я слушайте заедно.
- Подкрепяйте техните дейности и интереси
- Работете по съвместно решаване на проблеми
- Ходете заедно на концерти или мачове
- Работете по творчески арт-проекти
- Гответе заедно
- Проявявайте чувство за хумор
- Пазарувайте заедно, не съдете прекалено остро избора им на дрехи
- Играйте семейни игри заедно
- Помолете ги за помощ
- Имайте повече доверие в тийнейджър.
Фокусът върху прекарването на качествено време с порастващите деца, ще ви напомня да влизате в техния свят, да видите тяхната гледна точка и да разберете проблемите им.
Полезно е просто да “сте наблизо” или да сте на разположение в определени моменти, когато знаете, че децата ви ще бъдат там. При това е важно да не очаквате тийнейджърите да ви забележат или да говорят с вас. Но дори да изглежда, че не ви забелязват, енергията, която създавате, когато наистина сте на разположение, е много по-различна от тази, когато сте там, но сте заети с други неща и не искате да ви занимават.
Тийнейджърите могат да усетят кога очаквате нещо от тях и тези очаквания, да създадат упорство. Много родители споделят, че са на разположение, но детето пак не говори с тях. Да сте наблизо означава да слушате активно, без да давате осъдителни коментари. Прилагайте чувството си за хумор и бъдете приятел на вашето дете.
Идеи за статията: “Позитивно възпитание за тийнейджъри: как да помогнете на вашите тийнейджъри и на себе си като родител”- Джейн Нелсън, Лин Лот, ИнфоДар, С., 2017.
Илюстрации: Pinterest