Развитие на детето и начини за стимулиране на тези процеси

Процесът на проговарянето започва още след 3-месечна възраст. Първите опити са израз на болка, глад, дискомфорт, нужда от внимание или пък щастие. Развитието на езика у детето преминава през два основни етапа – пасивен  и активен. Пасивен е, когато детето може да разбере какво му казвате, но все още няма развита експресивна реч. Активен е етапът, когато детето умее и да разбира, и да говори – импресивната и експресивната реч са напълно развити. Кога детето ще произнесе първата си дума, е строго индивидуално. Важно е всеки родител да знае как протича говорното развитие на детето и как би могъл да стимулира появата на реч. 

Ето и основните етапи в говорното развитие на децата спрямо възрастта:

6 месеца

–  Реагира на звуци и човешки глас, като обръща глава и очи.

–  Откликва на промяната на тона на гласа.

–  Реагира, когато музиката затихва.

–  Разпознава своето име.

–  Отговаря с удоволствие и смях при игра или масаж и съответно с плач, когато играта свърши.

–  Започва посричкова, лепетна реч (па-па, ма-ма, та-те-те).

9 – 12 месеца

– Обръща се и поглежда в посока на звука.

– Реагира на своето име.

– Разпознава думи за познати предмети.

– Развива се причинно-следственото разбиране и детето знае, че мама ще дойде, когато то заплаче, или че предметите продължават да съществуват, дори когато възрастните ги скрият от погледа му.

–  Детето слуша, когато му четат, и може да обръща страници.

–  Разбира лесни инструкции като „Вземи топката!”.

–  Отговаря на емоционалните мимики на другите – смее се, когато мама се смее.

–  Може да проявява безпокойство от непознати.

–  Тества реакциите на възрастните с нарочни, повтарящи се действия – изпускане, бутане, хвърляне на предмет.

–  Маха с ръка за „чао”.

– В експресивен план се появява по-сложна, по-точна лепетна реч от съгласни и гласни, за да може да привлича внимание и да изрази чувства. 

1.5 – 2 години

– Бебешкото бърборене се замества все повече с истински думи.

– Говоренето се превръща от игра в социално общуване.

– Речникът съдържа от 3-4 до 100 истински думи.

– Започва даобразува спонтанно фрази от по две думи като „Иска вода!”.От този момент нататък,с бърза скорост, детето започва да включва ежедневно в речта си все повече думии изрази и да образува все по-дълги и сложни изречения. На възраст около 3години повечето деца си служат със сложни изречения и могат да се изразяватсвободно, макар и все още да произнасят неправилно доста думи.

Какво влияе на проговарянето на детето?

Проговарянето на детето зависи от много фактори. Влияние оказват и генетичните дадености, и средата, в която то расте. От значение е и темпераментът на детето – дали е по-общително, по-затворено в себе си, по-емоционално, по-неспокойно и т.н. Проговарянето зависи и от общуването със семейството – говори ли се на детето, или то просто се обгрижва. От друга страна, обръщането на прекалено много внимание и непрекъснатото говорене, може да окаже негативен ефект. Всичко трябва да бъде в умерени количества.

Как може да стимулирате проговарянето на детето?

– Назовавайте всички предмети, които се намират около вас, както и хората в обкръжението на бебето.

– Обръщайте се към детето с неговото име, за да развиете чувството му за самоличност.- Назовавайте цветовете при всеки удобен случай.

– Разглеждайте предмети и картинки заедно с детето и описвайте какво виждате.- Въвеждайте новите думи заедно с вече познати, които обозначават предмет или субект на действието. Така ще засилите интереса на детето.

– Четете и повтаряйте кратки стихчета и смешни истории.

– Разигравайте сцени с играчките на детето.

– Чрез четене и разглеждане на книги

Книжките с цветни и големи илюстрации са изключително полезни за детето. Разказвайте му кои са героите и какво правят. Интересно решение са книжките за баня, които са направени специално за най-малките палавници – могат да се дъвчат и мокрят ¬и са невероятно забавление в часовете за къпане, преди сън и по всяко време. Те са леки и удобни за разглеждане, с големи и ярки картинки! Най-важното е, че са изработени от безвредни пластмаси и без PVC. Подобен вариант са и книгите от плат- те имат шумолящи странички от плат, които забавляват децата, и ги запознават с различни животни и звуците, които издават. Играта с тези книги развива двигателните умения, зрителните и тактилните възприятия и помага книгата и четенето да се превърнат в част от живота на детето. Полезни и забавни за фината моторика и развитието на речта са книжките с дрънкалка -за най-малките. Те са пъстри, изработени от специална лека и безвредна пластмаса, удобни за игра и забава по всяко време. Чрез връзчица и халка се прикрепват лесно към детската количка, креватчето или седалката на автомобила. Развиват възприятията на децата и ги учат да разпознават животните и звуците, които те издават.

Кога е необходимо да се обърнете към специалист (логопед и/или психолог)?

Необходимо е да се обърнете към специалист, когато към 3-годишна възраст детето:

– все още не говори с думи и не прави изречения или има реч, но е неразбираема за околните;

– не използва глаголи (думи – действия), а използва жестове;

– не задава и не отговаря на въпроси;

– има беден речник – от 20-50 думи (трябва да има над 300- 400 думи);

– повтаря думи и изречения (ехолалично повтаряне) без комуникативно намерение;

– трудно задържа вниманието си в една дейност и не се вслушва в инструкции;

– не проявява интерес към други деца (фрустрира се, плаче, изолира се, може да блъска и удря);- смее се безпричинно или на неуместни неща;

– изразява натрапчиво желание да запази дейността, ситуацията, състоянието, с които е свикнало.

Помощта и терапията, оказани навреме, водят до бързи и положителни резултати. И все пак не забравяйте, че развитието на всяко дете е индивидуално и може да не съвпада с посочените за възрастта норми. Важно е винаги да показвате на вашето дете колко много го обичате и подкрепяте, а това винаги води до положителни резултати!

Интервю за Издателство „Фют“

Източник: https://www.fiut.bg/news/index/view/?id=37

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *